XBİŞ Azərbaycan – İran biznes forumuna qatılıb
Martın 29-da Bakıda, XBİŞ Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən Azərbaycan-İran biznes forumuna qatılıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhani biznes forumda iştirak ediblər.
Biznes forumdan əvvəl Neftçala Sənaye Məhəlləsi və burada yaradılan “Azərmaş” ASC və “İran Khodro” şirkətinin birgə layihəsi olan avtomobil zavodu barədə videoçarx nümayiş olunub. Bundan sonra, Prezident İlham Əliyev və Prezident Həsən Ruhani “Xəzər” avtomobil zavodunun açılışını bildirən simvolik düyməni basıblar.
Dövlət başçıları forumda nitq ilə çıxış ediblər.
29 Mart 2018
XBİŞ Respublika Günü və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş tədbirdə iştirak edib
Mayın 25-də Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyində 28 May – Respublika Günü və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Qeyd olunub ki, bu gün Azərbaycan Respublikasında demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət, vətəndaş cəmiyyəti quruculuğu prosesi uğurla davam etdirilir, siyasi, iqtisadi və sosial islahatlar həyata keçirilir, Azərbaycanın dövlətçilik əsasları daha da möhkəmlənir, müstəqilliyimizin əbədiliyi, dövlətimizin hərtərəfli yüksəlişi təmin edilir.
Tədbir Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 1919-cu ilin yanvarında Paris Sülh Konfransına ezam etdiyi nümayəndə heyətinin keşməkeşli taleyindən bəhs edən “Əbədi ezamiyyət” sənədli filminin nümayişi ilə başa çatıb.
29 May 2018
XBİŞ Azərbaycan-Avropa İttifaqı biznes forumuna qatılıb
İyunun 5-də Bakıda IV Azərbaycan-Avropa İttifaqı (Aİ) biznes forumu keçirilib. Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti sözügedən tədbirdə iştirak etmişdir.
İqtisadiyyat Nazirliyinin, Avropa İttifaqının ölkəmizdəki nümayəndəliyi və Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş tədbirdə rəsmi şəxslər, beynəlxalq təşkilatların, səfirliklərin, ticarət palatalarının nümayəndələri, eləcə də Azərbaycandan 300-dən çox, Avropa İttifaqına daxil olan ölkələrdən isə 100-dən artıq iş adamı iştirak edib. Ümumilikdə, biznes foruma 800-ə yaxın iştirakçı qatılıb.
Azərbaycan-Aİ biznes forumu işgüzar dairələr arasında ikitərəfli görüşlərlə davam edib.
05 İyun 2018
XBİŞ Azərbaycan-İsveçrə biznes forumunda iştirak edib
9 iyul 2018-ci il tarixində Azərbaycan-İsveçrə biznes forumu baş tutub. Görüşdə nazir Şahin Mustafayev Azərbaycan-İsveçrə əlaqələrinin inkişaf etdiyini, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın genişlənməsinə önəm verdiyini vurğulayıb. İqtisadiyyat naziri son illər ərzində Azərbaycan-İsveçrə iqtisadi əməkdaşlığının uğurla inkişaf etdiyini və iki ölkə arasında əlaqələrin genişləndirilməsində özəl bölmənin rolunu qeyd edib.
Tədbirdə 50-dən çox isveçrə şirkəti iştirak edib.
11 İyul 2018
XBİŞ Azərbaycan-Pakistan biznes forumunda iştirak edib
İyulun 4-də İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Pakistan biznes konfransı keçirilib. Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki tərəfdən sənaye, kənd təsərrüfatı, əczaçılıq, tikinti, siğorta, turizm, logistika və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 250-ə yaxın iş adamı iştirak edib.
Tədbirdə Azərbaycan və Pakistan iqtisadiyyatına, bu ölkələrin biznes və investisiya imkanlarına dair təqdimatlar keçilib.
Biznes-konfrans iş adamları arasında ikitərəfli görüşlərlə davam edib.
05 İyul 2018
XBİŞ Azərbaycan-Slovakiya Biznes forumunda iştirak edib
İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə noyabrın 13-də Bakıda Azərbaycan-Slovakiya biznes forumu keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan və Slovakiya rəsmiləri ilə yanaşı, sənaye, energetika, İKT, maşınqayırma, kimya, qida, dəmir yolları, səhiyyə və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən 200-ə yaxın şirkətin nümayəndələri iştirak ediblər. İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev biznes forumun birbaşa danışıqlar aparmaq və işgüzar dairələr arasında əməkdaşlığın perspektivli sahələrini müəyyənləşdirmək üçün əlverişli platforma olduğunu, tədbirin iş adamlarına konkret layihələrlə bağlı müzakirələr aparmaq üçün imkan verəcəyini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Avropa İttifaqı (Aİ) ölkələri, o cümlədən Slovakiya ilə əlaqələrin inkişafına böyük əhəmiyyət verir. Bu gün Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında geniş əməkdaşlıq mövcuddur. Çoxsaylı işgüzar forumlar, tədbirlər, imzalanmış sənədlər, Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində rolu və davam edən birgə layihələr uğurlu iqtisadi əməkdaşlığın nümunələridir.
XBİŞ rəhbərliyi iş adamları arasında keçirilən ikitərəfli görüşlərdə iştirak edib.
13 November 2018
XBİŞ Azərbaycan-Serbiya Biznes Görüşündə iştirak edib
İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) və Serbiyanın Ticarət, Turizm və Telekommunikasiya Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Serbiya işgüzar görüşü keçirilib.
Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, turizm, tikinti və iqtisadiyyatın digər sahələrində fəaliyyət göstərən sahibkarlar, eləcə də Serbiya və Azərbaycanın turizm təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
XBİŞ rəhbərliyi sözügedən forumda iştirak edib.
26 Dekabr 2018
XBİŞ Azərbaycan-Türkiyə biznes forumunda iştirak edib
Dekabrın 11-də Bakıda Azərbaycan-Türkiyə kənd təsərrüfatı forumu keçirilib. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin təşkilatçılığı və İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilən forumda Azərbaycanın dövlət qurumlarının rəhbərləri, iş adamları, Türkiyədən gəlmiş 65 nəfərdən ibarət nümayəndə heyəti iştirak edib.

CIIC attended Azerbaijan – Iran business forum which was held on March 29 at the Heydar Aliyev Centre in Baku. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani attended the forum.
A short video highlighting the works carried out in Neftchala Industrial District was screened. President Ilham Aliyev and President Hassan Rouhani pushed the button symbolizing the opening of “Khazar” joint automobile plant of “Azermarsh” and “Iran Khodro” companies, which was built in Neftchala Industrial District.
The heads of states made speeches at the forum.
29 March 2018
CIIC attended event dedicated to the 100 anniversary of Azerbaijan Democratic Republic
On May 25 event dedicated to the 100 anniversary of Azerbaijan Democratic Republic and Republic Day was held in Ministry of Economy.
It was noted that the process of democratization, development of human rights, secular state and civil society successfully continues nowadays as well as the implementation of political, economic and social reforms.
The event was finalized with the demonstration of the documentary “Eternal trip” which was showing the hard way of the delegation of Azerbaijanis sent to Paris world conference in January, 1919.
29 May 2018
CIIC attended Azerbaijan-European Union business forum
On June 5 the 4th Azerbaijan-European Union Businees forum was held in Baku. CIIC attended the mentioned event.
The event arranged by the Ministry of Economy of Azerbaijan/ teh Delegation of the European Union to Azerbaijan Republic and German-Azerbaijani Chamber of Commerce was attended by officials, international organizations, embassies, representatives of commerce chambers as well as by more than 300 business oriented persons from Azerbaijan and EU. Overall, almost 800 people participate in the event.
The event was followed by the mutual business meetings.
05 June 2018
CIIC attends Azerbaijan-Switzerland Business forum
On July 9 Azerbaijan-Switzerland Business forum was held. Switzerland occupies one of the leading places among importing countries of non-oil products from Azerbaijan, but relevant potential has not been fully used, Azerbaijani Minister of Economy Shahin Mustafayev said at an Azerbaijani-Swiss business forum in Baku. According to him, currently, Azerbaijan mainly exports gold and hazelnuts to Switzerland, but agricultural and wine products are potential export products as well.
Over 50 representatives of Swiss companies took part in the business forum.
11 July 2018
CIIC attended Azerbaijan-Pakistan business forum
On July 4 the Azerbaijan-Pakistan Business Forum organized by the Ministry of Economy of Azerbaijan, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation, was held. Among with officials the event brought together more than 250 representatives from industry, agriculture, pharmacy, construction and etc. from both sides.
Presentations about the current economic situation in Azerbaijan and Pakistan was shown during the forum.
Afterwards, CIIC representative attended bilateral business meetings followed the main part of forum.
05 July 2018
CIIC attended Azerbaijan-Slovakia Business Forum
An Azerbaijan-Slovakia business forum has been organized by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) in partnership with the Ministry of Economy of Azerbaijan in Baku. Along with officials from Azerbaijan and Slovakia, the business forum brought together representatives of nearly 200 companies operating in industrial, energy, ICT, mechanical engineering, chemistry, food, railways, healthcare and other fields. Minister of Economy Shahin Mustafayev said that the business forum is a favorable platform for conducting direct negotiations and defining promising areas of cooperation among business communities. The minister noted that Azerbaijan attaches great importance to the development of relations with the European Union member countries, including Slovakia. Shahin Mustafayev pointed out that the European Union is Azerbaijan`s main foreign trade partner.
CIIC management participated in bilateral business meetings.
13 November 2018
CIIC attended Azerbaijan-Serbia Business Meeting
On December 24, Azerbaijan-Serbia Business meeting was held which was co-organized by Ministry of Economy of Azerbaijan Republic, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and Ministry of Trade, Tourism and Telecommunication of Serbia.
The event was attended by officials as well as businessmen from tourism, construction and economy areas, and representatives of Azerbaijani and Serbian tourism agencies.
CIIC management attended above-mentioned event.
26 December 2018
CIIC attends Azerbaijan-Turkey Business Forum
Co-organized by Azerbaijan’s Ministry of Agriculture and Ministry of Economy, an Azerbaijan-Turkey agricultural forum has been held in Baku. Participants in the event included heads of Azerbaijan’s government bodies, businessmen, and a 65-member Turkish delegation.
Speakers hailed the successful development of Azerbaijan-Turkey relations, saying that the event will contribute to the strengthening of economic cooperation between the two countries.