XBİŞ İslam İnkişaf Bankı rəhbəri ilə keçirilən görüşdə iştirak edib
Yanvarın 18-də İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev ölkəmizdə səfərdə olan İslam İnkişaf Bankının (İİB) vitse-prezidenti Sayed Ağanın rəhbərlik etdiyi Siyasi Dialoq Missiyası ilə görüşüb. Görüşdə Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkətinin Baş Meneceri Elvin Aşırov da iştirak etmişdir.
Qeyd edək ki, görüşdə "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İslam İnkişaf Bankı arasında Azərbaycan Respublikasında İslam maliyyələşdirilməsi üzrə hüquqi bazanın işlənib hazırlanmasına dair texniki dəstək haqqında qrant Saziş"i imzalanıb. Sənədə əsasən, Azərbaycanda bank sahəsində mövcud qanunvericiliyin təhlili, ölkəmizdə islam bankçılığının tətbiqi imkanlarının araşdırılması və müvafiq təkliflərin hazırlanması nəzərdə tutulur.
18 Yanvar 2017
“Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti” Şəffaf Vergi Partnyoru elan edilmişdir
20 Fevral 2017-ci il tarixindən etibarən “Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti” QSC Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyi tərəfindən Şəffaf Vergi Partnyorluğu statusu almışdır.
Qeyd edək ki, partnyor vergi ödəyicisi statusunu əldə etmək üçün vergi orqanlarına 585 vergi ödəyicisindən müraciət daxil olub. Bunlardan 443 vergi ödəyicisinin (194-ü Bakı şəhərindəolmaqla) müraciəti müsbət cavablandırılıb.
27 Fevral 2017
Alma üçün yeni şirkət yaradılıb - 650 min manat sərmayə
Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti (CIIC) Qusar bölgəsində alma bağları salınması layihəsinin birinci mərhələsinin icrası üçün 650 min manat vəsait ayırmışdır. Bu barədə şirkət məlumat verib.
“2016-cı ilin dekabr ayında CIIC Qusarda alma bağları salmaq üçün bir sıra sahibkarlarla anlaşma memorandumu imzaladı. Orchards MMC bu məqsədlə qurulmuşdur. CIIC layihədə% 65 paya sahibdir ” deyə bildirildi.
Layihənin birinci mərhələsi çərçivəsində CIIC artıq 650 min manat sərmayə qoyub.
"Bu ilin yanvar ayında Fransız Dalival şirkəti ilə alma fidanının alınması üçün müqavilə imzalanıb" deyildi.
18 hektarda alma bağları salınacaq.
http://marja.az/news/2439?title=alma-ucun-yeni-sirket-yaradilib-650-min-manat-sermaye
2 Fevral 2017
XBİŞ Azərbaycan – Aİ biznes forumunda iştirak edib
İyun ayının 8, Aİ-nın Azərbaycandakı Nümayəndəliyi tərəfindən Azərbaycanın İxrac və İnvestisiyanın Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Almaniya-Azərbaycan Ticarət Palatası ilə əməkdaşlıqda təşkil olunan Aİ-Azərbaycan Biznes Forumu təşkil olunub. Tədbirin əsas məqsədi Aİ və Azərbaycan şirkətləri arasında şəbəkələşməni və əlaqələri artırmaq, hökumət nümayəndələri ilə biznes mühitini, onunla bağlı çağırış və imkanları müzakirə etməkdir. XBİŞ nümayəndəsi ikitərəfli biznes görüşlərdə iştirak edib.
13 İyun 2017
Riqada Latviya-Azərbaycan biznes forumu keçirilib
İyulun 17-də Riqada Latviya-Azərbaycan biznes forumu keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Latviya Respublikasının Prezidenti Raymonds Veyonis biznes forumun açılış mərasimində iştirak ediblər. Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyinin, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) və Latviyanın İnvestisiya və İnkişaf Agentliyinin təşkil etdiyi biznes forumda hər iki tərəfdən 120-dən çox şirkəti təmsil edən 200-dək sahibkar iştirak edib.
Latviya-Azərbaycan biznes forumunda ölkələrimiz arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinə dair təkliflər irəli sürülüb.
XBİŞ nümayəndəsi ikitərəfli biznes görüşlərdə iştirak edib.
21 İyul 2017
Azərbaycan-BƏƏ biznes forumu keçirilib
Oktyabrın 20-də Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri biznes forumu keçirilib. Forumda sənaye, kimya, qida, tikinti, əczaçılıq və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən 150-dən çox iş adamı iştirak edib.
Tədbirdə Azərbaycanda yaradılmış investisiya imkanları qeyd olunaraq, onlardan yararlanmağa və azərbaycanlı iş adamları ilə fəal əməkdaşlığ qurmağa dəvət olunmuşdur. Forumun hər iki tərəfdən olan iş adamları arasında birbaşa əlaqələrin qurulması, əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətli olacaqdır.
XBİŞ nümayəndəsi forum ərzində iş adamları arasında təşkil olunmuş ikitərəfli görüşlərdə iştirak edib.
30 Oktyabr 2017
XBİŞ Azərbaycan-Avstraliya biznes forumunda iştirak edib
18 oktyabr tarixində XBİŞ Bakıda keçirilən Azərbaycan-Avstraliya biznes forumunda iştirak edib. Tədbirdə qeyd olunub ki hal-hazırda iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin zəyif olduğunu nəzərə alsaq, bu kimi tədbirlərin bu məsləyə müsbət təsir göstərəcəyi gözlənilir. Bundan əlavə xəbər verilmişdir ki, hal hazırda Azərbaycanda qeydiyyatdan keçmiş Avstraliya şirkətləri neft-qaz sektorunda fəaliyyət göstərir.
23 Oktyabr 2017
Azərbaycan-ABŞ Biznes forumu keçirilib
16 oktyabr tarixində Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadiyyat Nazirliyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-ABŞ biznes forumu təşkil olunub.
Sözügedən tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki tərəfdən kənd təsərrüfatı və qida sənayesi, sənaye, maliyyə, İKT, səhiyyə, tikinti, logistika və xidmət sahəsində fəaliyyət göstərən 150-ə yaxın iş adamı iştirak edib. Forumun əsas məqsədi hər iki ölkədən olan iş adamları arasında yeni əlaqələrin qurulmasıdır.
XBİŞ nümayəndəsi iş adamları arasında ikitərəfli görüşlərdə iştirak etmişdir, əlaqələrin genişləndirilməsi və yeni biznes əməkdaşlığının qurulması məsələləri müzakirə olunmuşdur.

CIIC attended meeting with IDB management
On January 18, Minister of Economy of Azerbaijan Mr Shakhin Mustafayev met with Mission of Political Dialogue headed by the vice-president of Islamic Development Bank (IDB) Mr Sayed Agha. Meeting was also attended by the General Manager of CIIC Mr Elvin Ashirov.
Note that, in frames of meeting the Grant on “Technical support on development of legal basement for implementatio of Islamic financing in the Republic of Azerbaijan” was signed between two sides. The agreement envisages the analysis of banking legislation and study of the possibilities of introduction of the Islamic banking principles in Azerbaijan.
18 January 2017
“Caspian International Investment Company” is announced to be transparent partner of Taxes
On February 20, “Caspian International Investment Company” CJSC obtained the status of Transparent tax partner given by the Ministry of Taxes of Azerbaijan Republic.
Note that, in order to get the status of partner 585 taxpayers sent requests to tax institutions. However, only 443 requests out of all (194 out of them are situated in Baku) received positive feedbacks.
27 February 2017
A new company has been established for apples – an investment of 650,000 manat
The Caspian International Investment Company (CIIC) has allocated 650,000 manat for the implementation of the first phase of the project to plant apple orchards in Gusar region. This was reported by the company.
“In December 2016, CIIC signed a memorandum of understanding with a number of entrepreneurs to plant apple orchards in Gusar. Our Orchards LLC was established for this purpose. CIIC has a 65% stake in the project,” the statement said.
As part of the first phase of the project, CIIC has already invested 650,000 manat.
“In January this year, a contract was signed with the French company Dalival for the purchase of apple seedlings,” the statement said.
Apple orchards will be planted on 18 hectares.
http://marja.az/news/2439?title=alma-ucun-yeni-sirket-yaradilib-650-min-manat-sermaye
2 February 2017
CIIC attends Azerbaijan – EU business forum
On June 8, The EU-Azerbaijan Business Forum, organised by the EU Delegation to Azerbaijan, in cooperation with the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and the German-Azerbaijani Chamber of Commerce was held. The event aimed at increasing networking and contacts between the EU and Azerbaijan companies, and at discussing jointly with government representatives, the business climate. CIIC representative attended bilateral business meetings followed the main part of forum.
13 June 2017
Latvia-Azerbaijan Business Forum held in Riga
On July 17 Latvia-Azerbaijan business forum has been held in Riga.
Organized by the Ministry of Economy of Azerbaijan, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation and the Investment and Development Agency of Latvia, the business forum brought together around 200 entrepreneurs representing more than 120 companies from both sides.
The sides put forward proposals on the development of cooperation between the two countries in a variety of fields of economy.
CIIC representative attended bilateral business meetings followed the main part of forum.
21 July 2017
Azerbaijan-UAE Business Forum was held
On October 20, Azerbaijan-UAE Business Forum organized by the Azerbaijani Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and supported by the Ministry of Economy and Industry. The above mentioned event was attended by officials from both countries as well as more than 150 entrepreneurs representing different business spheres such as industry, chemistry, ICT, food industry, construction, pharmacy etc.
During the event arabian enterpreneurs were welcomed to build strong business relations with their azerbaijani colleagues and to benefit of advantageous investment possibilities in Azerbaijan. Forum is supposed to be an important contribution in creation straight business relation between the enterpreneurs from both countries.
CIIC representative also attended one-to-one meetings with entrepreneurs during the event.
30 October 2017
CIIC attended Azerbaijan-Australia Business Forum
On October 18 CIIC participated in Azerbaijan-Australia Business Forum held in Baku. During the event was noted that, this event is expected to enhance the low commodity turnover which is witnessed currently. Moreover, it was mentioned that Australian companies registered in Azerbaijan are represented in oil-gas sector.
23 October 2017
Azerbaijan-USA Business forum was held
On October 16, in Baku Business Center Azerbaijan-USA Business Forum was arranged by the Ministry of Economy and AZPROMO.
The above mentioned event was attended by officials from both countries as well as more than 150 entrepreneurs representing different business spheres such as agriculture and food industry, industry, ICT, health care, construction, logistics and service supply. The main goal of the forum is to assist in creating new business relations between enterpreneurs from both sides.
CIIC representative attended the one-to-one meetings with enterpreneurs in order to enhanche existing relations and to build new ones.