“Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti” Azərbaycan – Türkiyə biznes forumunda iştirak etmişdir. Forum 30 oktyabr, 2014-cü il tarixində müxtəlif sektorlarda fəaliyyət göstərən Türkiyə şirkətlərinin iştirakı ilə keçirilmişdir.
30 Oktyabr 2014
XBİŞ–in rəhbər nümayəndə heyəti “İqtisadi İnkişaf üçün İnnovativ Tərəfdaşlıqlar” mövzusunda 28-30 oktyabr, 2014-cü il tarixində Dubayda keçirilmiş 10-cu Ümumdünya İslam İqtisadi Forumunda (ÜİİF) iştirak etmişdir. Forumda ümumilikdə 102 ölkədən olan 3,150 iştirakçını təşkil edən 8 qlobal lider, 12 nazir, 4 mərkəzi bank sədrləri, aparıcı korporativ şəxslər, işgüzar qadınlar və gənc sahibkarlar, əsas qərar qəbuledicilər, fikir liderləri, gənc sahibkarlar və yaradıcı insanlar iştirak etmişdir.- -
28 Oktyabr 2014
“Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti” 22- 25 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən 20-ci yubiley Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat “BakuBuild 2014” sərgisində iştirak etmişdir. Lobbi və açıq hava əraziləri daxil olmaqla, Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün pavilyonlarında 29 ölkədən 490 şirkət sərgilənmiş və nümayiş olunmuşdur.
BakuBuild Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatlarının Milli Konfederasiyası və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyanın Təşviqi Fondunun (AZPROMO) rəsmi dəstəyinə malik olmuşdur.
23 Oktyabr 2014
22 Oktyabr, 2014-cü il, Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti, Paşa Bankın Şəkidə Keçirdiyi regional bizness forumunda iştirak edib. Tədbirdə, kənd təsərrüfatı və aqrar sənayenin ölkə iqtisadiyyatında mühüm rolu və inkişafı müzakirə olunub.
22 Oktyabr 2014
“Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti” şirkəti 16 oktyabr, 2014-cü il tarixində Bakı Biznes Mərkəzində keçirilən Azərbaycan – Rusiya Biznes Forumunda təmsil olunmuşdur. Forum, İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin dəstəyi ilə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyanın Təşviqi Fondu (AZPROMO) tərəfindən təşkil olunmuşdur. Müxtəlif sektorlarda fəaliyyət göstərən 15-ə yaxın Rusiya şirkəti tədbirdə iştirak etmişdir.
16 Oktyabr 2014
“Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti” 15 oktyabr, 2014-cü il tarixində Thomson Reuters tərəfindən keçirilən “Qlobal kapital bazarının qeyri-sabitliyi üzrə hedcinq riskinin bazar göstəricilərinə və metodlarına dair icmalı” adlı seminarda iştirak etmişdir.
15 Oktyabr 2014
26 -27 oktyabr, 2014-cü il tarixində XBİŞ Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi, Birləşmiş Millətlərin Sənaye İnkişafı Təşkilatı (UNİDO) və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti (GIZ) tərəfindən təşkil olunan Bakı Beynəlxalq Sənaye Konfransında iştirak etmişdir. Tədbirin əsas mövzuları sənaye siyasətinin əsas istiqamətləri, iyirmi birinci əsrdə müasir yanaşma və təcrübələr olmuşdur.
26 Noyabr 2014
25 noyabrda “Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti” qeyri-maliyyə təşkilatları üçün MHBS yeniliklərinin nəzərdən keçirilməsinə dair keçirilən seminarda iştirak etmişdir. Seminarın proqramına MHBS-lara dair yeniliklərin və yeni qəbul edilmiş MHBS-ların ümumi olaraq nəzərdən keçirilməsi daxil idi.
25 Noyabr 2014
“Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti” QSC (XBİŞ) 2008-ci ilin mart ayında təsis edilmiş investisiya təşkilatıdır. XBİŞ-nin səhmdarları arasında dövlət təşkilatı olan “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC, Küveyt Krallığının iri konqlomeratlarından olan “Aref İnvestment Qrup”, Yəmənin “Al-Ahmar Qrup” şirkəti, eləcə də beynəlxalq təşkilatlar olan “Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası” və “İslam İnkişaf Bankı” yer alır. XBİŞ-nin məqsədi inkişaf etməkdə olan Azərbaycan iqtisadiyyatına müsbət töhfə verəcək investisiya layihələrini həyata keçirməkdir.
Sual: XBİŞ tərəfindən tətbiq edilən investisiya prinsipləri nədən ibarətdir?
Cavab: XBİŞ-nin investisiya qərarları gəlirlilik, layihələrin dəyərləndirilməsinə kompleks yanaşma və Azərbaycan iqtisadiyyatına verilən töhfə prinsipləri üzərində qurulur. Biz neft-qaz və maliyyə sektorları istisna olmaqla, qanuni fəaliyyət göstərən, Şəriət qaydalarına zidd olmayan, maliyyə cəhətdən gəlirli hesab olunan və Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyatının inkişafına müsbət təsir edə biləcək istənilən istehsalat və ya xidmət sahəsinə investisiya qoyuluşları həyata keçirə bilərik.
S: Bu vaxtadək neçə investisiya layihəsini həyata keçirmisiniz?
C: XBİŞ bu günədək müxtəlif biznes sektorlarını təmsil edən üç layihəni reallaşdırmışdır.
Sözügedən layihələrdən biri əsas konsepsiyası kənd təsərrüfatı məhsullarının saxlanılması üçün nəzərdə tutulan anbarların inşası və icarəyə verilməsindən ibarət olan loqistika kompleksidir.
İkinci investisiya qoyuluşu daşınmaz əmlak sektoruna, daha dəqiq desək, Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsində yerləşən “Villa Badam” yaşayış kompleksinə həyata keçirilmişdir. İnvestisiyanın məqsədi kompleksdə yerləşən villaları tikintinin ilkin dövrlərində almaq və tamamlama işlərindən sonra həmin əmlakları satmaqdan ibarətdir. Hal-hazırda layihə başa çatdırılma mərhələsindədir.
Digər layihəmizi, Bakı şəhərindəki restoran və mehmanxanaları yerli meyvə və tərəvəzlə təchiz edən “A-Aqro” şirkəti təmsil edir. Həmçinin, “A-Aqro” uzun müddətdir ki, Azərbaycanda yerləşən “McDonald’s” restoranlar şəbəkəsinin təchizatçısıdır. Sevindirici haldır ki, fəaliyyəti müddətində göstərdiyi yüksək keyfiyyətli xidmətin nəticəsində “A-Aqro” bu yaxınlarda sözügedən restoranlar şəbəkəsinin qlobal təchizatçısı statusunu qazanmışdır. Həmin status “A-Aqro” şirkətinə dünyanın istənilən yerində, xüsusilə MDB məkanında yerləşən “McDonald’s” restoranlarını müvafiq məhsullarla təmin etmək hüququ verir. Hal-hazırda “A-Aqro” istehsal həcminin artırılması və bazar mövqeyinin gücləndirilməsi üzrə tədbirlər həyata keçirir.
S: Cənab Ağalarov, bildiyiniz kimi, 2014-cü il “Sənaye İli” elan olunub. XBİŞ bu təşəbbüsə necə töhfə verə bilər?
C: Dövlətimizin özəl sektorun inkişafına göstərdiyi əhəmiyyətli dəstəyin hamımız şahidiyik. Misal üçün, bu yaxınlarda cənab Prezidentin müvafiq göstərişləri əsasında maliyyə institutları tərəfindən özəl sektora maliyyə vəsaitlərinin axını üçün əlverişli şərait yaradacaq yeni qanunlar qüvvəyə minmişdir. Habelə, indiyədək iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarına dövlət investisiyalarının həyata keçirilməsi özəl sektorun inkişafına və ÜDM-nin artmasına səbəb olmuşdur. Ölkəmizin inkişafında maraqlı olan investisiya təşkilatı kimi, habelə özəl sektora investisiya qoyuluşunun bizim əsas məqsədimiz olduğunu nəzərə alaraq, biz cənab Prezidentin iqtisadi siyasətinin həyata keçirilməsinin fəal iştirakçılarından biriyik. İstehsal ilə əlaqəli və eyni zamanda inkişaf yönümlü olan layihələrə investisiya həyata keçirməklə, biz bu təşəbbüsə öz töhfəmizi verməyə çalışırıq.
S: XBİŞ-nin gələcək planları nədən ibarətdir? Yaxın gələcəkdə hər hansı yeni investisiya layihəsini nəzərdən keçirirsinizmi?
C: Biz, hal-hazırda, aktiv şəkildə yeni layihələrin sayının artırılması üzərində çalışırıq. Şirkətimiz sahibkarlar, iş adamları və müxtəlif təşkilatlar tərəfindən biznes təkliflərini və potensial investisiya layihələrini nəzərdən keçirməyə hazırdır.

Azerbaijan-Turkish Business Forum was attended by CIIC
Caspian International Investment Company has participated in the Azerbaijani-Turkish business forum. The forum was held with participation of Turkish companies engaged in different sectors on 30 October, 2014.
30 October 2014
World Islamic Economic Forum-2014 was held in Dubai
Managerial delegation from CIIC participated at the 10th World Islamic Economic Forum (WIEF) which was held in Dubai on 28-30 October, 2014 with the theme “Innovative Partnerships for Economic Growth”. Forum was attended by 8 global Leaders, 12 Ministers, 4 Central Bank Governors, leading corporate figures, businesswomen and young entrepreneurs, key decision makers, thought leaders, academia and representatives of the civil society, young entrepreneurs and creative arts making up a total of 3,150 participants from 102 countries.
28 October 2014
CIIC participated at BakuBuild-2014 exhibition
Caspian International Investment Company participated at the 20th Anniversary Azerbaijan BakuBuild 2014 International Exhibition which has taken place from 22 to 25 October at the Baku Expo Centre. 490 companies from 29 countries exhibited in all of the pavilions of the Baku Expo Centre, including the lobby and the open air area.
BakuBuild has the official support of the Ministry of Economy and Industry of the Republic of Azerbaijan, State Committee for Town Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, National Confederation of The Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan Republic (AEC) and Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO).
23 October 2014
CIIC participated at regional business forum
On October 22, 2014 Caspian International Investment Company took part at regional business forum organized by Pasha Bank at Sheki. Within the event participants discussed the current role of agriculture and agrarian industry in whole country economy, and potential ways of development.
22 October 2014
CIIC participated at Azerbaijan-Russian Business Forum
Caspian International Investment Company has been represented at Azerbaijan-Russian Business Forum which was held on 16 October, 2014 at Baku Business Center. Forum was arranged by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) with the support of the Ministry of Economy and Industry. Almost 15 Russian companies operating in various sectors participated in this event.
16 October 2014
CIIC attended seminar arranged by Thomson Reuters
Caspian International Investment Company has participated in «Overview of market indicators and methods of hedging risk in the volatility of the global capital market” seminar held by Thomson Reuters which was held on 15 October, 2014.
15 October 2014
CIIC and Baku International Industry Conference-2014
On 26-27 October, 2014 CIIC took part at Baku International Industry Conference arranged by the Ministry of Economy and Industry of the Republic of Azerbaijan, the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) and the German Federal Enterprise for International Cooperation (GIZ). The key topics of event were the main trends in industrial policy, the modern approach and experiences in the twenty-first century.
26 November 2014
IFRS updates and CIIC
On November 25, Caspian International Investment Company has participated in the workshop on review of IFRS updates for non-financial institutions. The workshop program included general review of updates in IFRSs and new issued IFRSs..
25 November 2014
“Investments into private sector is our primary goal”
Caspian International Investment Company CJSC (CIIC) is a private equity investment firm founded in March 2008. CIIC’s shareholders areAzerbaijan Investment Company OJSC, state owned Azerbaijaniinvestment company;Aref Investment Group, one of the largest Kuwaiti conglomerates; Al-Ahmar Group for Trading, Industrial and General Agencies, a group from Yemen as well as The Islamic Corporation ForThe Development of The Private Sector and Islamic Development Bank, supranational development focused financial organizations. The main goal of CIIC is to serve as an investment vehicle in order to receive exposure to the growing Azerbaijani economy.Orkhan Aghalarov, the acting General Manager of CIIC, talks about the company activities and future plans.
Question: What is the investment principles deployed by CIIC?
Answer: CIIC’s investment decisions are based on a balance between prudence, profitability and contribution to the Azerbaijani economy.We can invest into any production or service areas, excluding oil & gas and financial sectors that are legal, Shariah compliant,financially profitable and have development impact on the economy of the Republic of Azerbaijan.
Q.: How many investments have you realized so far?
A.: Up to date, CIIC has invested into three projects in Azerbaijan, where each project represents completely different sectors.
One of the investmentshas been made into the logistics center, where the basic idea was to build and rent out warehouses where agriculture products could be stored following the harvest.
Another project is related to real estate sector, more exactly into “Villa Badam”gated community located in the Masazir district of Absheron region.The investment thesis was to purchase villas at a lower cost at initiation and obtain the value-added once all the amenities of the gated community are ready. Currently, the project is on final stage of completion and around 10 families have already settled in the complex.
A-Agro, a supplier of locally grown fruit and vegetables to restaurants and hotels in Baku city, represents our third investment.A-Agro is a supplier of McDonald’s for a while and has recently been accredited with a global supplier status, which gives the right to supply products to any of McDonald’s restaurants around the world, especially in CIS countries. Currently, A-Agro is working on an expansion project to increase production capacity and market share as well as strengthen its competitive advantage.
Q.: Mr. Aghalarov as you know current year is announced as “Industry year”. How CIIC can contribute to this initiative?
A.: We all witness and feel significant governmental support directed towards the developmentof the private sector in the country. For example, after the respective directions given by our President, new legislation has been introduced which is planned to facilitate the flow of funds into the private sector by financial institutions.Also, government investmentsinto various sectors of the economy, especially infrastructure is helping to develop the private sector and increase GDP.As a socially responsible investor committed to the development of our country and considering that investments into private sector is our primary goal, we are one of the main supporters of realization of our President’s economic policy. By considering investments into the projects which are production related and have development angle, we are putting forward our contribution to this great initiative.
Q.: What are the future plans of CIIC? Do you consider any new investment in the near future?
A.: Currently, we are extensively working on new projects and trying to expand number of our deal flows.
We are ready to consider any potential projects and open for business proposals from entrepreneurs, organizations and business people.