Martın 6-da Macarıstanın Baş naziri Viktor Orbanın başçılıq etdiyi Macarıstan nümayəndə heyətinin səfəri zamanı Azərbaycan-Macarıstan Biznes Forumu keçirildi. Tədbir Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) tərəfindən təşkil edilmiş və İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilmişdir.
Bakı Biznes Mərkəzində baş tutan tədbirdə hər iki ölkənin rəsmi şəxsləri, eləcə də sənaye, kənd təsərrüfatı, İKT, tikinti, enerji, turizm, təhsil, aviasiya, məsləhətçilik və digər sahələri təmsil edən 200-dən çox sahibkar iştirak etmişdir. forumda Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri, İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Şahin Mustafayev Azərbaycan ilə Macarıstan arasındakı iqtisadi və siyasi əlaqələrin, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin, görüşlərin və imzalanan sənədlərin iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafına səbəb olduğunu vurğuladı.
06 Mart 2016
Aprelin 26-da İspaniya Krallığının Xarici İşlər Naziri Xose Manuel Qarsiya-Marqallonun başçılıq etdiyi İspaniya nümayəndə heyətinin səfəri zamanı Azərbaycan-İspaniya Biznes Forumu keçirildi. Tədbir Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) tərəfindən təşkil edilmiş və İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilmişdir. Bakı Biznes Mərkəzində baş tutan tədbirdə hər iki ölkənin rəsmiləri, eləcə də sənaye, metallurgiya, nəqliyyat, maliyyə, enerji, tikinti, kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı, məsləhət və s. kimi müxtəlif biznes sahələrini təmsil edən 130-a yaxın sahibkar iştirak etmişdir.
26 Aprel 2016
21 aprel 2016-cı il tarixli və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin imzaladığı sərəncama əsasən- 25 aprel ölkəmizdə Sahibkarlar Günü elan edilmişdir. Buna görə, İqtisadiyyat Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının (ASK) dəstəyi ilə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) tərəfindən təşkil olunmuş Sahibkarlar Gününə həsr olunmuş konfrans keçirildi. Tədbirdə dövlət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların, xarici ticarət palatalarının nümayəndələri və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində çalışan 300-dən çox iş adamı iştirak etmişdir. XBİŞ-i Baş Menecer Elvin Aşırov təmsil etmişdir.
25 Aprel 2016
Mayın 31-də İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev İslam İnkişaf Bankı Qrupuna daxil olan Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyasının baş icraçı direktoru Xalid Məhəmməd əl-Abudi ilə görüşdü. İclasda, eyni zamanda Korporasiyanın Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin təsisçisi olan Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkətinin fəaliyyəti müzakirə edildi və yeni layihələrin planlaşdırıldığı vurğulandı. Bununla yanaşı, korporasiya ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin inkişafı üçün geniş imkanların olduğu qeyd edildi. Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyasının Baş İcraçı direktoru Xalid Məhəmməd əl-Abudi, Azərbaycana səfərindən və təşkilatın Azərbaycanla əməkdaşlığından məmnun olduğunu bildirdi.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər də müzakirə edildi.
31 May 2016
Ölkədə ixrac yönümlü məhsulların istehsalını dəstəkləmək üçün 27 iyul 2016-cı il tarixində "Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti" QSC (CIIC) Dubendi rayonunda yerləşən və 33% paya sahib olan müasir istixana kompleksinə investisiya qoymuşdur. Qalan 67% səhm yerli sahibkara məxsusdur.
Ümumi sahəsi 4 ha olan istixana kompleksi yüksək keyfiyyətli məhsulların böyüməsini təmin etmək üçün İtaliya, İsrail və Türkiyədən gətirilmiş yenilikçi avadanlıqlarla, damcı suvarma üsulu sistemi ilə qurulmuşdur. Avtomatik işləyən iqlim idarəetmə sistemləri, istilik və havalandırma avadanlığı istixana ərazisindəki sabit istiliyi, həmçinin təmiz havanı qoruyur. İstixana işində müasir texnologiyaların tətbiqi yüksək məhsuldarlığın əldə edilməsində və əhalinin yüksək keyfiyyətli məhsulla təmin olunmasında böyük rol oynayır. Tərəvəz növündən asılı olaraq istixananın illik məhsuldarlığı 200-250 ton / ha təşkil edir. Bundan əlavə, üzvi toxumların becərilməsi zamanı tətbiq olunduğunu və kolların tozlanmasının spesifik arı ailələri tərəfindən həyata keçirildiyini qeyd etmək lazımdır. Bu da öz növbəsində məhsuldarlığa və ətraf mühitə uyğun mövsümi məhsulların becərilməsinə təbii meyl gətirir. Açılış yerindən sonra 40 açıq vakansiya ilə təmin oluna biləcəyi gözlənilir.
Qeyd edək ki, "Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti" QSC Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası və Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti (AİŞ) tərəfindən 2008-ci ilin mart ayında yaradılıb. XBİŞ-in əsas məqsədi beynəlxalq investorların böyüyən Azərbaycan iqtisadiyyatına məruz qalması üçün investisiya vasitəsi kimi xidmət etməkdir.
27 İyul 2016
Qeyri-neft sektorunu genişləndirmək və yerli iqtisadiyyatın inkişafını dəstəkləmək məqsədi ilə yaradılan "Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti" QSC, 2 Avqust 2016-cı il tarixində, Xaçmaz rayonunda yerləşəcək plastik qablar istehsal müəssisəsinə sərmayə qoydu. Layihənin 53% -i "Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti", qalan 47% -i yerli sahibkara məxsusdur.
“2014-2018-ci illərdə Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı” çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərdən biri olaraq mövcud investisiya layihəsinin fəaliyyətə başladığı ilk pillədə 10 boş iş yeri ilə təmin oluna biləcəyi gözlənilir. Müəssisənin fəaliyyəti zamanı müasir standartlara cavab verən mütərəqqi texnikanın istifadəsi planlaşdırılır. Ümumiyyətlə, sözügedən obyekt ölkənin şimal bölgələrində əkilmiş meyvə və tərəvəzin ixracına kömək məqsədilə qurulur və gələcəkdə bu sahəyə böyük təsir göstərəcəyi gözlənilir.
02 Avqust 2016
7-ci Azərbaycan-Rusiya Regionlararası Forumu 1 noyabr 2016-cı il tarixində Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində başlamışdır. Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi və Rusiya Federasiyasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyi tərəfindən təşkil olunan forumda hər iki tərəfdən dövlət rəsmiləri, parlament üzvləri və inzibati institutların nümayəndələri, habelə iqtisadiyyat, sənaye və digər şirkətlərin nümayəndələri turizm, kənd təsərrüfatı, tikinti, ticarət, konsaltinq, logistika, əczaçılıq, İKT və maliyyə bir araya gəldilər. Forumda ümumilikdə 600 iştirakçı, Rusiyadan 250-dən çox və Azərbaycandan 300 nəfər iştirak etmişdir.
Tədbirdə “Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti” rəhbərliyi iş adamları ilə təkbətək görüşlərdə iştirak etmişdir.
01 Noyabr 2016
Bakı, Fineko / abc.az. Bu gün Bakıda İslam İnkişaf Bankının (İİB Qrupu) himayəsi altında Azərbaycanda investisiya qoyuluşlarına dair beynəlxalq konfrans keçirilir.
İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev açılışında Azərbaycanın 1992-ci ildə yaradılan İİB Qrupu ilə əla əlaqələrinin olduğunu söylədi.
“Bu müddət ərzində İslam Bankı özü ölkədə 1 milyard dollarlıq 18 layihəni maliyyələşdirdi və 14 layihə artıq tamamlandı. Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) kiçik və orta sahibkarlığın dəstəklənməsinə diqqət yetirərək 14 layihəyə 130 milyon dollar sərmayə qoymuşdur ” Mustafayev bildirdi.
ICD ilə birlikdə Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkətini (CIIC) xüsusilə qeyd etdi.
"CIIC-in istifadə olunmamış vəsaiti var və biz yerli sahibkarları bundan yararlanaraq güzəştli kredit verməyə dəvət edirik" dedi Mustafayev.
Onun sözlərinə görə, CIIC artıq 6 layihəyə investisiya yatırıb,
İnvestisiya konfransı 50 xarici investoru bir araya gətirdi.
09 Dekabr 2016
Dekabrın 8-də Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadiyyat Nazirliyi və Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyasının (İİK) təşkil etdiyi Beynəlxalq İnvestisiya Konfransı keçirildi. Tədbirdə 24 ölkədən kənd təsərrüfatı, qida istehlakı, sənaye, maliyyə xidmətləri, təhsil və turizm kimi müxtəlif sahələri təmsil edən 200-dən çox iş adamı iştirak etmişdir. Konfransı təşkil etməkdə əsas məqsəd xarici iş adamlarını Azərbaycanda investisiya imkanları ilə tanış etmək, konkret layihələr üzərində müzakirələr aparmaq idi.
“Xəzər Beynəlxalq İnvestisiya Şirkəti” QSC-nin baş direktoru cənab Elvin Aşırov "İnvestorların Azərbaycanda biznesin perspektivi" adlı üçüncü sessiyada artıq şirkətin ümumi fəaliyyəti və gələcəkdə reallaşdırılması planlaşdırılan layihəsi barədə təqdimat etdi.

On March 17, the presentation of the new website and logo of the AAGRO company took place at the Park İnn hotel.
Name
The AAGRO company, the founder of which is the Khazar International Investment Company, started its activities in 2010. The company occupying a leading position in the production, processing, that is, cleaning, slicing, packaging and selling agricultural products, mainly lettuce in Azerbaijan and the Caucasus, has large land plots in Absheron and in various regions of Azerbaijan. AAGRO company, which has local and international food safety certificates (ISO 22000: 2005 və FSSC 22000), is a reliable partner for restaurants, hotels and fast food outlets in Baku.
The updated logo and website of the company were presented to clients. The presentation was attended by AAGRO clients, representatives of brands known locally and internationally – McDonalds, KFC, Papa Johns, Hilton, Marriot, Fairmont.
The new website of the company aagro.az – for the first time provided its customers with the opportunity to place orders for fruits and vegetables online, keep statistics archiving orders, and organize special sales for events. The products presented by AAGRO simplify the production activities of companies operating in the field of food and services, have an impact on price reductions, and most importantly, support activities in accordance with food safety standards and regulations.
Another feature of the site is to provide a unique opportunity for companies that pay close attention to the Corporate Social Responsibility policy. In the “give 1 box” section, AAGRO clients can organize a donation of fruits and vegetables to orphanages in the Absheron region. By choosing 1 box as a gift along with the order, customers will be able to support the CSR policy and contribute to the development of our future – children.
AAGRO company, along with customers with whom we already have business relationships, is ready to cooperate with new partners and organize the delivery of quality products to its future customers.
19 March 2016
CIIC attends Azerbaijan-Hungary Business Forum
On March 6, Azerbaijan-Hungary Business Forum was held during the visit of Hungarian delegation headed by the Hungary Prime Minister Viktor Orban. The event was organized by the Azerbaijani Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and supported by the Ministry of Economy and Industry.
The event which held at Baku Business Center was attended by officials from both countries as well as more than 200 entrepreneurs representing different business spheres such as industry, agriculture, ICT, construction, energy, tourism, education, aviation, consultancy etc. In his speech at the forum, Azerbaijani Minister of Economy, co-chair of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation Shahin Mustafayev emphasized that the economic and political relations between Azerbaijan and Hungary, reciprocal visits of state heads, held meetings and signed documents lead to the development of cooperation between two countries.
06 March 2016
CIIC attends Azerbaijan-Spain Business Forum
On April 26, Azerbaijan-Spain Business Forum was held during the visit of Spanish delegation headed by the Minister of Foreign Affairs of Kingdom of Spain José Manuel García-Margallo. The event was organized by the Azerbaijani Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and supported by the Ministry of Economy and Industry. The event which held at Baku Business Center was attended by officials from both countries as well as around 130 entrepreneurs representing different business spheres such as industry, metallurgy, transport, finance, energy, construction, agriculture products processing, consultancy etc.
26 April 2016
CIIC attended the conference regarding the “Entrepreneurs Day”
According to the decree dated from 21 April, 2016 and signed by the President of Azerbaijan Republic 25th of April is declared as Entrepreneurs Day in our country. Therefore, the conference devoted to Entrepreneurs Day and arranged by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) with the support of Ministry of Economy and National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan Republic (AEC) was held. Representatives of government agencies, international organizations, the foreign chambers of commerce in Azerbaijan and more than 300 businesspeople working in various fields of the economy participated in the event. CIIC has been represented by General Manager Elvin Ashirov.
25 April 2016
IBRD attended a meeting with Khalid Mohammed Al Abudi, CEO of the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector, a member of the Islamic Development Bank Group
On May 31, Minister of Economy Shahin Mustafayev met with Khalid Mohammed al-Abudi, CEO of the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector, which is part of the Islamic Development Bank Group. The meeting discussed the activities of the Caspian International Investment Company, which is also the founder of the Corporation’s Azerbaijan Investment Company, and stressed that new projects are planned. However, it was noted that there are wide opportunities for the development of relations between the corporation and Azerbaijan. Khalid Mohammad al-Abudi, Chief Executive Officer of the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector, expressed satisfaction with his visit to Azerbaijan and the organization’s cooperation with Azerbaijan.
Other issues of mutual interest were also discussed at the meeting.
31 May 2016
“CASPIAN INTERNATIONAL INVESTMENT COMPANY” INVESTED IN MODERN GREENHOUSE PROJECT
In order to support the manufacturing of export-oriented products within the country, on July 27, 2016 “Caspian International Investment Company” CJSC (CIIC) invested in modern greenhouse complex situated in Dubendi district and owned 33% of shares. The rest 67% of shares belongs to local entrepreneur.
The greenhouse complex with total area of 4 ha was set up with the innovative equipment from Italy, Israel and Turkey as well as drip irrigation method system to ensure the growth of high quality products. Automatically operated climat control systems, heating and ventilation equipment maintain the constant temperature in greenhouse area as well as clean air. The introduction of modern technologies in the greenhouse functioning plays a major role in achieving high productivity and providing population with high quality products. Depending on the type of vegetables the annual productive capacity of greenhouse constitutes 200-250 ton/ha. Moreover, it needs to be noted that organic seeds are applied during the cultivation and pollination of bushes is implemented by spesific bee families. This, in turn, brings to natural incline in productivity and cultivation of environment-friendly seasonal products. It is expected that after the oppening facility will be able to provide with 40 open vacancies.
Note that “Caspian International Investment Company” CJSC was established in March 2008 by Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD) and Azerbaijan Investment Company (AIC). The main goal of CIIC is to serve as an investment vehicle for international investors to receive exposure to the growing Azerbaijani economy.
27 July 2016
“CASPIAN INTERNATIONAL INVESTMENT COMPANY” CJSC INVESTED IN PLASTIC CONTAINERS PRODUCTION PROJECT
“Caspian International Investment Company” CJSC which was founded in order to enlarge the non-oil sector and support the development of local economy on August 2, 2016 invested in plastic containers production facility which will be situated in Khachmaz district. “Caspian International Investment Company” owns 53% of project whilst the rest 47% is owned by local entrepreneur.
Being one of the actions undertaken within the “State Program on the social and economical development of the regions of Azerbaijan Republic in 2014-2018” current investment project is expected to be able to provide with 10 vacant work places on the first step of operating. Progressive equipment which meets the modern standards is planned to be used during the activity of facility. Generally, mentioned facility is establishing in order to assist the export of fruits and vegetables planted in the north areas of country and is expected to have a major impact in this sphere in the future.
02 August 2016
“Caspian International Investment Company” attended 7th Azerbaijani-Russian Interregional Forum
The 7th Azerbaijani-Russian Interregional Forum kicked off in Baku on November 1, 2016 at Heydar Aliyev Center. The forum arranged by Ministry of Economy of Azerbaijan Republic and Ministry of Economic Development of Russian Federation brought together state officials from both sides, members of parliaments and representatives of administrative institutes, as well as, representatives of companies from the fields of economy, industry, tourism, agriculture, construction, trade, consulting, logistics, pharmaceutics, ICT and finance. Forum has been attended by 600 participants in total, more than 250 from Russia and 300 from Azerbaijan.
“Caspian International Investment Company” management participated in one-to-one meetings with business persons during the event.
Name Name Name
01 November 2016
Azerbaijani business was offered concessional funding at CIIC
Baku, Fineko / abc.az. An international conference on investments in Azerbaijan is being held today under the auspices of the Islamic Development Bank (IDB Group) in Baku.
At its opening, Minister of Economy Shahin Mustafayev said that Azerbaijan has excellent relations with IDB Group established in 1992.
“During this time, the Islamic Bank itself has financed 18 projects in the country for $ 1 billion, and 14 projects have already been completed. The Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD) has invested $ 130 million in 14 projects, focusing on supporting small and medium-sized businesses, ”Mustafayev said.
He especially noted the Caspian International Investment Company (CIIC), jointly with ICD.
“The CIIC has unused funds, and we invite local entrepreneurs to take advantage of this and get access to concessional lending,” Mustafayev said.
According to him, CIIC has already invested in 6 projects,
The investment conference brought together 50 foreign investors.
http://abc.az/rus/news/investments/100646.html
09 December 2016
International Investment Conference was held
On December 8, International Investment Conference arranged by Ministry of Economy and Islamic Corporation for the Development of Private Sector (ICD) was held in Baku Business Center. Event has been attended by more than 200 business persons from 24 countries representing different sectors such as agriculture, food consumption, industry, finance services, education and tourism. The major aim in arranging the conference was to familiarize foreign businessmen with investment opportunities in Azerbaijan, building discussion upon on specific projects.
General Manager of “Caspian International Investment Company” CJSC Mr. Elvin Ashirov delivered a presentation on overall company’s activity and project which are already fulfilled or planned to be in future during the third session named “Investors’ perspective on doing business in Azerbaijan”.